Skip navigation.
Home
Neither Bike Nor Trike

Pradžiamokslis – Noriu išmokti važiuoti vienračiu

Pradžia

Sveiki atradę vienratį! Žavu, kad jums užteko drąsos mokytis važiuoti vienu ratu. Iš tiesų važiuoti vienračiu gali išmokti kiekvienas, net cirko meškos. Visai netrukus širdyje juoksitės iš tų, kurie sveikins, plos ir aikčios iš nuostabos pamatę jus ant vienračio – juk tai yra taip paprasta, kaip važiuoti dviračiu.

Meetup 2005

Pradžioje jums gali reikėti:

 • Valandos, kad išmoktumėte sėdėti ant vienračio ir judėti pirmyn ir atgal laikantis sienos ar kitos atramos.
 • Dienos, kad išmoktumėte truputį pavažiuoti vienračiu paleidę atramą.
 • Savaitės, kad išmoktumėte užlipti ant vienračio be atramos ir važiuoti vienračiu norima kryptimi.

Pradžia gali trukti ilgiau, tačiau kartą išmokę įgūdžių niekada neprarasite. Greičiausiai jus net pradėsite grakščiau vaikščioti kai vienratis padarys jūsų pusiausvyros jausmą jautresnį ir judesių koordinaciją geresnę.

Vienratis gali būti smagus, aktyvus ir užkrečiantis užsiėmimas, pavyzdžiui:

 • Poilsis – važinėti parke, vedžioti šunį, bendrauti su kalbinančiais praeiviais.
 • Transportas – važinėti į mokyklą, darbą ar tvarkyti kasdienių reikalų.
 • Sportas – atlikti triukus, lenktyniauti, keliauti arba mankštinti kūną.
 • Išbandymas – važiuoti, šokti, slysti ir kitaip įveikti sudėtingas kliūtis.
 • Žaidimas – žaisti riedulį ar krepšinį, pačių sugalvotus komandinius žaidimus.
 • Menas – šokti, žongliruoti, atlikti pasirodymus, pvz., cirko arenoje.

Apsauga

Važiavimas vienračiu yra tiek saugus, kiek to norite. Jeigu nerizikuojate, net ir praradę pusiausvyrą nenugriūsite, bet atsidursite ant kojų. Važinėjant vienračiu ir mokantis yra svarbios apsaugos priemones:

 • Drabužiai – patogūs ir tinkami fiziniams pratimams atlikti.
 • Kelnės – ilgos, apsaugančios kojas nuo nudrėskimų.
 • Batai – sportiniai bateliai gerai užrištais raišteliais, kad neapsivytų švaistiklių.
 • Šalmas, riešų, blauzdų, kulkšnių ir kelių apsaugos – ypač patartina vaikams.

Kur mokytis?

Mokytis važiuoti vienračiu galima lauke arba erdvioje patalpoje. Asfaltuota aikštelė ar patalpų grindys tinka puikiai, jeigu pagrindas yra lygus ir greta nėra kliūčių. Mokantis menkiausia kliūtis ar išgąstis gali atimti pusiausvyrą ir parblokšti. Pradžioje taip pat reikės atramos, pvz., namo sienos, tvoros ar stulpo, kurio laikantis bus užlipama ant vienračio ir mokomasi pavažiuoti.

Kaip užlipti?

Pirmiausia pasirinkite ir nustatykite tinkamą vienračio balno aukštį. Balno aukštis yra tinkamas, jeigu sėdint ant balno koja, esanti ant visiškai nuleisto pedalo, yra beveik ištiesta ir tik nedaug sulenkta per kelį. Lygiai taip pat, kaip miesto dviračiui.

Mount

Vienratis turi būti jums priešakyje ir pasviręs atgal. Ramiai stovėdami įremkite balną patogiai tarp kojų. Paeikite pasukdami ratą tiek, kad švaistikliai sustotų ne horizontaliai, ir ne vertikaliai, o maždaug per vidurį. Jeigu jūsų dešinė koja yra pagrindinė (patogesnė), tai dešinysis pedalas turi būti arčiau jūsų ir šiek tiek pakilęs nuo žemiausios padėties.

Dviem rankom įsikibkite į atramą. Išsitieskite ir ženkite dešine koja ant dešinio pedalo. Vienratis turi pariedėti po jumis atgal, pakeldamas jus į viršų. Pastatykite kairę koją ant kairio pedalo ir pasukite ratą į priekį, kad švaistikliai būtų horizontalioje padėtyje.

Laikantis atramos viena arba dviem rankom pasėdėkite ant balno nejudėdami. Įsidėmėkite, kad sėdint šioje padėtyje ar važiuojant reikia:

 • Žiūrėti į priekį – ne į ratą.
 • Remtis į balną – ne stovėti ant pedalų.
 • Sėdėti tiesiai – ne susirietus ar pasilenkus į priekį ar atgal.

Kaip judėti?

Laikydamiesi atramos, žiūrėdami į priekį, remdamiesi į balną ir sėdėdami tiesiai pradėkite lėtai judėti į priekį pasukdami ratą pusę apsisukimo. Švaistikliai turi sugrįžti į horizontalią padėtį. Atgaukite pusiausvyrą ir vėl judėkite į priekį pusę apsisukimo.

Gerėjant įgūdžiams pradėkite važiuoti į prieki iš karto visą rato apsisukimą, pusantro, du ir daugiau. Galite pabandyti važiuoti ir atgal arba pakaitom pirmyn ir atgal. Iš lėto jūsų įgūdžiai sustiprės ir pasitikėjimas savimi išaugs tiek, kad galėsite judėti išilgai atramos tik retkarčiais ją paliesdami.

Įsidėmėkite, kad jeigu judėdami į priekį jūs virstate į priekį, tikriausiai jūs esate susirietę ar pasvirę į priekį ir minate per silpnai. Išsitieskite ir sukite pedalus greičiau. Jeigu jūs virstate atgal, tikriausiai jūs esate susirietę ar pasvirę atgal ir minate per stipriai. Išsitieskite ir sukite pedalus lėčiau.

Kaip važiuoti?

Išmokę judėti su atrama ir nevirsti pirmyn ar atgal, galite pradėti mokytis važiuoti be atramos. Žinoma, iš pradžių jums bus reikalinga atrama užlipti ant vienračio. Pradėkite važiuoti tik viena ranka šiek tiek laikydamiesi atramos, o važiuokite rankas ištiesę į priekį ir šonus – taip bus lengviau jausti pusiausvyrą.

Nelaikykite balno ir nebandykite sukti vienračio ranka. Važiavimo kryptį reikia keisti pasukant liemenį, pakreipiant kelius ir žvelgiant į tą pusę, į kurią norima pasukti. Įsidėmėkite, kad jeigu netenkate pusiausvyros ir virstate į šoną, jums reikia pasisukti į tą pusę, į kurią virstate. Iš pradžių tokie pasisukimai gali būti staigus ir netikslūs, tačiau iš lėto jie pasidarys subtilus ir savaiminiai – jūs išmokote važiuoti vienračiu.

Dabar jums liko išmokti savarankiškai užlipti ant vienračio nesilaikant atramos. Tai atliekama panašiai kaip ir laikantis atramos, tačiau judesius reikia atlikti greičiau ir tiksliau, o užlipus reikia iš karto pradėti važiuoti. Svarbiausia yra tiksliai suderinti judesius. Tiesa, vieniems yra lengviau užlipti ant vienračio, kai ratui neleidžiama suktis atgal stumiant sėdmenimis balną į priekį, kitiems – kai leidžiama vienračiui riedėti atgal ir taip pasiruošti staigiam pajudėjimui į priekį.

sharchanas's picture

o gal?

O gal nuimam sita is pat virsaus? ma asmeniskai, tai jau kazkaip nusibodo svelniai tariant...

Deivis's picture

gal tegu buna, nes as tai

gal tegu buna, nes as tai naudojausi kazkada kai nusipirkau uni. tai gal kitiems "zaliems" jo reikia Grin

Cholerikas's picture

Agree!

Agree!
turejau uomeny, agree su sharchanu Smile tai nesunku susirast ji, arba atskira linka kaireje rysku galima tam padaryti.

Dabar tik pamaciau jog desineje jau yra linkas i pradziamoksli, tad frontpage`o virsuje visiskai nereikalinga.

Unike's picture

Pradžiamokslis

Pradžiamokslis iškeltas iš pirmo puslapio, kadangi trukdo aktyviems klubo nariams naršyti. Pradžiamokslis gali būti rastas kitais būdais ir papildomai yra padaryta nuoroda dešiniajame viršutiniame kampe. Gal ateityje pakeisime į gražesnę ikoną.